Dualar, Türkçe Okunuşları ve Anlamları

Sabah Namazına Kalkmak için Okunacak Dua

Sabah namazına kalkmak için okunacak dua, sabah kılacağımız namazı hem bereketlendirir hem de uyanmamıza yardımcı olur. Allah’a (c.c.) yalvarmak ve O’ndan yardım dilemek, hem maneviyatımızı güçlendirir hem de uyanma konusunda bize yardımcı olur. Bu yazıda, sabah namazına uyanmak için okunacak duaları ve bu duaların faziletlerini sizlerle paylaşacağız.

Sabah namazı, Yüce Allah’ın (c.c.) bize bahşettiği en özel zamanlardan biridir. Gecenin karanlığını yırtan ve yeni bir güne başlangıç müjdeleyen bu namaz, hem ruhumuzu hem de bedenimizi arındırır. Peki, sabah namazına kalkmak ve Rabbimizle buluşmak için ne yapabiliriz? Sabah namazına kalkmak için okunacak dua yazımızda bundan bahsedeceğiz.

Sabah Namazına Kalkmak için Hangi Dua Okunmalıdır?

Sabah namazına kalkmak için şu duaları okuyun:

 • Allahümme innî es’elüke bi-rahmetike ya er-Rahmân, en terzükani li-kıraati Ğusn-il-a’zam fi hadhihi’l-leyle ve an tevfîkani li-ta’atike ve li-ta’ati resûlike ve li’ada’i Ğaybike ve li-rızâke.
 • Ey merhametlilerin en merhametlisi olan Allah’ım! Bu gece Güsn-ül A’zam’ı okumayı bana nasip et. Beni sana, Resulüne itaat etmeye, gaybine ve rızana erişmeye muvaffak kıl.
 • Allahümme inni as’eluke bi-ismike’l-a’zam ve bi-kelâmâtike’t-tâmmati ve bi-nûrike’l-vâsi’ ve bi-rahmetike’l-âmmati an terzükani li-kıraati Ğusn-il-a’zam fi hadhihi’l-leyle.
 • Ey Allah’ım! En yüce isminle, mükemmel kelamınla, geniş nurunla ve sonsuz merhametinle bu gece Güsn-ül A’zam’ı okumayı bana nasip et.
 • Allahümme ya Hayyü ya Kayyûm, bi-rahmetike esteğîs, eslah li hâlî ve lâ tekelni ilâ nefsi tarfete aynin.
 • Ey diri ve her daim var olan Allah’ım! Rahmetinle sana sığınıyorum. Hâlimi ıslah et ve beni bir an bile nefsimle baş başa bırakma.
 • Rabbi’l-a’lâ, a’tina min ledunke rahmeten ve hayyib lenâ mûlena.
 • Ey yüce Rabbimiz! Bize katından rahmet ver ve işimizi en güzel şekilde kolaylaştır.

Bu duaları yatmadan önce okumak, sabah namazına kalkmak için Allah’tan (c.c.) yardım dilemek için oldukça faydalıdır.

Kolay Bir Şekilde Sabah Namazına Uyanmak için Esma

Sabah namazına kalkmak için aşağıdaki esmayı okuyun.

 • Ya Hayyu: Diri olan anlamına gelen bu isim, Allah’ın (c.c.) her daim var olduğunu ve her şeye gücü yettiğini hatırlatır. Bu ismi zikretmek, sabah namazına kalkmak için gerekli olan enerjiyi ve azmi verebilir.
 • Ya Kayyum: Kayyum ismi, Allah’ın (c.c.) her şeyin varlığını devam ettiren ve ayakta tutan olduğunu ifade eder. Bu ismi zikretmek, sabah namazına kalkmak için gerekli olan istikrarı ve kararlılığı sağlayabilir.
 • Ya Raheem: Raheem ismi, Allah’ın (c.c.) sonsuz merhametli olduğunu gösterir. Bu ismi zikretmek, Allah’ın (c.c.) rahmetine sığınarak sabah namazına kalkmayı kolaylaştırabilir.
 • Ya Vedud: Vedud ismi, Allah’ın (c.c.) kullarını seven ve onlarla yakınlık kuran olduğunu ifade eder. Bu ismi zikretmek, Allah’ın (c.c.) sevgisini kazanmak için sabah namazına kalkmayı teşvik edebilir.
 • Ya Mu’izz: Mu’izz ismi, Allah’ın (c.c.) dilediklerini yücelten ve onurlandıran olduğunu gösterir. Bu ismi zikretmek, sabah namazına kalkarak Allah’ın (c.c.) katında yücelmeyi ve onurlandırılmayı istemek anlamına gelir.

Bu Esma-ül Hüsna’yı yatmadan önce 100 veya 200 defa zikretmek, sabah namazına kalkmayı kolaylaştırabilir. Ayrıca, bu isimleri zikrederken Allah’a (c.c.) sabah namazına kalkabilmeyi nasip etmesi için dua etmek de faydalıdır.

Sabah namazına kalkmak ve uyanmak birçok Müslüman için zorlayıcı bir durum olabilir. Düzenli olarak sabah namazına kalkmak için dua etmek, erken yatmak ve abdestli uyumak gibi birçok yöntem kullanılabilir. Bu yöntemlere ek olarak Esma-ül Hüsna’dan bazı isimlerin zikredilmesi de sabah namazına kalkmayı kolaylaştırabilir.

Bu İçerikler İlginizi Çekebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir