Dualar, Türkçe Okunuşları ve Anlamları

Ağzını Bağla Dilini Tut Duası Nedir?

Ağzını bağla, dilini tut duası genellikle bir kişinin kötü niyetli konuşmalarını engellemek veya zararlı sözlerden korunmak için yapılan dualardır. İslam geleneğinde bu tür dualar genellikle kişinin kötü niyetli veya zarar verici konuşmalardan korunması için yapılır.

Ağzını bağla, dilini tut duası için bazı kaynaklarda, bu duanın Kur’an’dan ayetler veya hadislerden sözler içerdiği bazı kaynaklarda ise tamamen uydurma olduğu savunulmaktadır.

Ağzını Bağla Dilini Tut Duası Nasıldır?

Ağzını bağla dilini tut duası şu şekildedir:

  • Allahümme Ya Vedud ağzımı bağla dilimi tut
  • Ya Rab! Kötülerin ağzını bağla dilini tut, şer duası okuyanı hor gör!
  • Ey fazla seven ve en çok sevilen! Beni de sev ve beni sevenlere de sevgili kıl.
  • Ya Vedud, ey rahmeti çok olan! Rahmetini üzerime sal ve beni bağışla.
  • Ya Vedud, ey yürekleri evirip çeviren! Ruhumu hidayete ve muhabbete yönelt.
  • Ya Rabbi, dilimi tutmam için bana güç ver. Kötü niyetli konuşmalardan ve zararlı sözlerden uzak durmamı sağla.
  • Ağzımı bağla, dilimi kontrol altına al.
  • Kendimi ifade ederken sevgi, saygı ve anlayışla konuşmamı sağla.
  • Beni başkalarına zarar vermekten ve huzursuzluk yaratmaktan koru.
  • Dilimle yarattığım her kelimeyi iyilik ve doğruluk için kullanmama yardımcı ol.

Ağzını Bağla Dilini Tut Duası Kaç Kere Okunmalı?

Ağzını bağla dilini tut duası için belirli bir okuma sayısı yoktur ancak çoğu kaynakta duanın 7, 21, 100 veya 400 kere okunması gerektiği tavsiye edildiği de bildirilir. Duanın faziletinden ve bereketinden faydalanmak için istediğiniz kadar okuyabilirsiniz. Ayrıca Ya Vedud duası ile birlikte okumak da bu duanın etkilerini arttıracaktır.

Ayrıca dua ve niyetlerde önemli olan samimiyet ve ihlastır. Belirli bir sayıda tekrarlama yapmak yerine, kalben Allah’a yönelmek ve ondan dilekte bulunmak esastır. Dua nasıl edilir içeriğimize göz atarak duaların fazileti ve okunuşu hakkında daha fazla bilgi edinmeniz mümkündür.

Ya Vedud Ağzını Bağla Dilini Tut Duası Nedir?

Ya Vedud Ağzını Bağla Dilini Tut duası, İslam geleneğinde kişinin kötü niyetli konuşmalardan veya zararlı sözlerden korunması için yapılan bir dua olarak bilinir. Bu dua, “Ya Vedud” ismiyle de bilinen Allah’a yöneltilir ve kişinin dilini kontrol altına almasını, olumlu konuşmalar yapmasını ve zararlı konuşmalardan kaçınmasını dilemektedir.

Ya Vedud Ağzını Bağla Dilini Tut duası kişinin kendi samimi dilekleri ve ihtiyaçlarına uygun olarak yapılan bir duadır.Ancak belirtmek gerekir ki bu dua belli bir klasik metne dayalı değildir. İslam’da dua etme şekli ve içeriği genellikle kişinin kendi niyetine, diline ve ihtiyaçlarına göre şekillenir.

Bu İçerikler İlginizi Çekebilir