Dualar, Türkçe Okunuşları ve Anlamları

İkindi Namazından Sonra Okunacak Dua

İkindi namazından sonra okunacak dua müminlerin manevi yolculuklarında önemli bir yer tutar. İkindi namazının ardından okunacak dualar ve sureler, Müslümanlar için hem huzur verici hem de manevi bağlarını güçlendirici niteliktedir.

Bu yazımızda, ikindi namazından sonra okunabilecek en faziletli duaları ve sureleri sizler için derledik. Ayrıca, bu duaların okunmasının yanı sıra yapılacak tespihatın adımlarını da ayrıntılı bir şekilde ele alacağız. Böylece ikindi namazı sonrası manevi dünyanızı zenginleştirmenin yollarını öğrenmiş olacaksınız.

İkindi Namazından Sonra Hangi Dua Okunur?

İkindi namazından sonra şu dua okunur:

Elhamdulillahi Rabbil-âlemîn. Es-salâtü ve’s-selâmü alâ Resûlillah. Rabbena âtinâ fiddünyâ haseneten ve filâhireti haseneten ve kınâ azâben-nâr. Rabbenâ âtinâ fid-dünyâ haseneten ve fil âhireti haseneten ve kınâ azâbe’n-nâr. Rabbana atina fi’d-dunya hasanatan wa fi’l-akhirati hasanatan wa qina ‘adhaban-nar. Rabbana la tu’akhidhna in naseena aw akhta’na.

Allâhumme inní es’eluke min hayri mâ se’elake minhu nebiyyuke Muhammedun sallallahu aleyhi ve selleme ve a’ûzu bike min şerri mâ este’âza minhu nebiyyuke Muhammedun sallallahu aleyhi ve selleme ve ente el-muste’ânu ve aleyke el-balagu ve lâ havle ve lâ kuvvete illâ bi’llah.

İkindi namazı kılınışı sonrasında yukarıdaki duayı okumak oldukça faziletlidir. Namazlardan sonra dua okumanın önemini Hz. Muhammed (s.a.v) “Namazdan sonra dua eden kimse, Allah’ın rahmetine ve bereketine kavuşur.” (İbn Mace) olarak buyurmuştur. Bu nedenle sadece ikindi namazından sonra değil tüm namazlarımızdan sonra dua okumak oldukça faziletli ve Efendimiz’in sünnetidir.

İkindi Namazından Sonra Hangi Sureler Okunur?

İkindi namazından sonra şu sureler okunur:

 • İhlas Suresi (112. Sure)
 • Felak Suresi (113. Sure)
 • Nas Suresi (114. Sure)
 • Fatiha Suresi (1. Sure)
 • İhlas, Felak ve Nas sureleri (Kul a’uzu bi Rabbil Felak, Kul a’uzu bi Rabbil Nas)
 • Ayetel Kürsi (Bakara Suresi, 255. Ayet)
 • Zilzal Suresi (99. Sure)
 • Karia Suresi (101. Sure)

İkindi namazından sonra sure okumak, Allah’ın kelamıyla manevi bir bağ kurmamızı ve rızasını kazanmamızı sağlayan faziletli bir sünnettir. Okunan sureler, Allah’ı anlamamızı ve tefekkür etmemizi sağlayarak kalbimizi aydınlatır. Ayrıca ikindi namazı için camideyseniz namaz öncesi Tahiyyetü’l Mescid Namazı kılmayı da unutmayın.

İkindi Namazından Sonra Tespihat Nasıl Yapılır?

İkindi namazından sonra tespihat şu şekilde yapılır:

 1. İkindi namazından sonra ilk olarak “Allâhümme ente’s-selâmü ve minke’s-selâm, tebârekte yâ ẕe’l-celâli ve’likrâm” duasını okuyun ve tespihata başlayın.
 2. Ardından “Allahümme şalli ‘ala seyyidinâ Muhammedin ve ‘ala âli seyyidinâ Muhammed” salavatını getirin.
 3. 33 kere Sübhânallah, 33 kere Elhamdülillah, 33 kere de Allahu Ekber deyin.
 4. Tesbihattan sonra Ayet-el Kürsi’yi okuyun ve ikindi namazından sonra yapılan tespihatı bitirin.

İkindi namazından sonra tesbihat yapmak, Allah’a şükretmek, günahlardan arınmak ve dünyevi-uhrevi faydalar elde etmek için önemli bir sünnettir. Tesbihat sayesinde Allah’a yakınlaşır, kalbimiz huzur bulur ve sünnete uyarak Peygamber Efendimize olan sevgimizi gösteririz.

Bu İçerikler İlginizi Çekebilir