Dualar, Türkçe Okunuşları ve Anlamları

Ruhunu Teslim Edemeyene Okunacak Dua

Ruhunu teslim edemeyene okunacak dua ölümün eşiğinde olan veya hastalıkla mücadele eden sevdiklerimizin acılarını hafifletmek için okunur. Hayatın en zorlu anlarında bile umudu kaybetmememizi sağlayacak, ölemeyen ve hasta olan kişiler için okunacak duaların derin anlamlarını araştıracağız.

Ruhunu teslim edemeyene okunacak dua ile sevdiklerimizin son anlarında okunabilecek duaları öğreneceğiz. Bu duaların ruhlarının teslimiyetini kolaylaştırdığı ve onları daha huzurlu bir şekilde sonsuzluğa uğurladığına inanılır.

Ruhunu Teslim Edemeyene Okunacak Dua Hangisidir?

Ruhunu teslim edemeyene okunacak dua şu şekildedir:

Allahuma ya rabbe an-nafsi’l-mutma’innah, ij’al nafse abdika (ruhunu teslim edemeyen kişinin ismi) mutma’innah bi îmanika ve îslamika vasallimha ilayka radiyah muslimaah. Allahuma ighfir lahu dhunubahu vaj’alhu mina as-sâlihîn. Allahumma ahyini ma kanatil hayaatu khairan li, wa tawaffani idha kanatil wafat khairan li

Allahuma akrim nuzulahû va arhamhu vas’kinhu fi jannâti an-na’îm. Allahuma innaka arhamu ar-râhimîn. Allahumma inni a’udhu bika min adhabi jahannama, wa min adhabil-qabri, wa min fitnatil-mahya wal-mamat, wa min fitnatil-masihid-dajjal. Allahumma inni as’aluka husn al-khatima.

Ölümün Kolay Olması için Hangi Dua Okunur?

Ölümün kolay olması için şu dua okunur:

Allah’ım, ey mutmain nefsin Rabbi, kulunun (hastanın ismi) nefsini imanın ve İslam’ınla mutmain kıl ve onu senden razı ve müslüman olarak sana teslim et. Allah’ım, günahlarını bağışla ve onu salihlerden kıl. Allah’ım, onu ikram et, ona merhamet et ve onu nimet cennetlerine yerleştir. Allah’ım, sen en merhametlilerin merhametlisisin.

Ölümün kolay olması için bu dua onun huzur bulması için yardımcı olacaktır. Ayrıca can veremeyen hastaya okunacak dua onun günahlarının bağışlanması ve rahmet bulması için de bir vesiledir.

Kolay Can Vermek için Okunacak Dua Hangisidir?

Kolay can vermek ve hastanın huzurlu ölmesi için şu duayı okuyun:

Allahumma ighfir li dhambi kullahu diqqahu wa jillahu wa awwalahu wa akhirahu wa ‘alanitahu wa sirrahu. Allahumma tawaffani musliman wa alhiqni bissalihin. Rabbana atina fi ad-dunya hasanatan wa fi al-akhirati hasanatan wa qina ‘adhaba an-nar. Allahumma inni a’udhu bika min ‘adhabi al-qabri wa ‘adhabi an-nar wa fitnati al-mahya wal-mamat. Allahumma inni as’aluka khayra al-mawti wa khayra ma ba’da al-mawt.

Kolay can vermek için bu dua ve hastanın huzurla ölmesi için bu duaları okuma ölüme yaklaşan biri için önemlidir. Ölüm anı gelip çattığında insan içsel huzura kavuşur ve Allah’ın rahmetine sığınır.

Bu İçerikler İlginizi Çekebilir