Dualar, Türkçe Okunuşları ve Anlamları

Vakıa Suresinden Sonra Okunacak Dua

Vakıa suresinden sonra okunacak dua, rızık darlığı çekenler ve bereketli bir hayat isteyenler için bir mucizevi bir anahtardır. Kuran-ı Kerim’in 56. suresi olan Vakıa Suresi’nin faziletleri ve bereketiyle ilgili birçok rivayet mevcuttur. Bu yazıda, Vakıa Suresinden sonra okunacak duaları, Türkçe ve Arapça okunuşlarını ve nasıl okunması gerektiğini detaylı bir şekilde ele alacağız.

Vakıadan Sonra Okunacak Dua Hangisidir?

Vakıa suresinden sonra okunacak dua şu şekildedir:

Allahümme ecilnâ minel muhsinîn, ve ruzuknâ as-sıhha ve’l-‘afiya, veğmirnâ birahmetike ve fadlik, vevviknâ li’fil khayrât ve terk al-münkerât, ve kün lanâ ‘awnan fî awqât es-şidda, ve eminna kuvveten ‘alâ tahammuli’s-sı‘ubât, ve edim ‘alaynâ nimmeti’s-sıhha ve’s-selâme, vevviknâ li tahqīqi’n-najâh fî’d-dunyâ ve’l-âkhira.

Allahümme emle qulubânâ bil-khayr, ve bârik lanâ ve li’ahibbainâ bi’s-sıhha ve’s-selâma ve’s-sa‘âda, ve waqqinâ min eş-şurûr ve’l-afkâr es-seyyi’a, vevviknâ li’l-‘amali’s-sâlih ve’t-ta‘âwuni ‘alâ’l-khayr, Allahümme yessir lanâ umûrânâ, vehdinâ ilâ’s-sabr ve’l-quwwa, Âmîn.

Vakıadan sonra okunacak dua bu şekildedir. Vakıa Suresi, “fakirlik” ve “zenginlik” kavramlarını irdeleyen ve ahiret hayatına dair önemli mesajlar içeren bir suredir. Bu surenin her gece yatmadan önce okunması tavsiye edilir. Rivayetlere göre Vakıa Suresini her gece okuyan kişi rızık darlığı çekmez ve bereketli bir hayat yaşar. En güzel dua sözleri de bu duanın ardından okunmalıdır.

Vakıa Suresinden Sonra Okunacak Türkçe Dua Hangisidir?

Vakıa suresinden sonra okunacak Türkçe dua aşağıdaki gibidir.

Ya Rabbi, kalplerimizi iyilikle doldur, bize ve sevdiklerimize her türlü güzelliği nasip et. Hayatımıza sağlık, huzur ve mutluluk ver. Bizi kötü düşüncelerden ve davranışlardan koru, iyilikte buluşmayı ve yardımlaşmayı nasip et. Allah’ım, işimizi rast getir, sıkıntılarımızı kolaylaştır ve bize her daim sabır ve kuvvet ver.

Yüce Rabbimiz, bize ve sevdiklerimize sağlık, huzur ve barış ver. Ya Rabbi, bizleri her türlü kötülükten, şerden ve olumsuzluklardan koru. Hayatımıza iyilikler, güzellikler ve başarılar nasip et. Kalplerimizi sevgi ve merhametle doldur, çevremizdeki insanlara karşı her daim yardımsever ve anlayışlı olmayı nasip et.

Vakıa Suresinden Sonra Okunacak Arapça Dua Hangisidir?

Vakıa suresinden sonra okunacak Arapça dua şöyledir:

اللهم ارزقنا بركة في أرزاقنا، وسهّل لنا أعمالنا، ومنحنا الصبر والطمأنينة، وبارك لنا في رزقنا، ووفّقنا لتحقيق الثراء والنجاح، ونجنا من كل هم وغم، آمين.

اللهم وسع لنا في رزقنا، وامنحنا الثراء والبركة في أعمالنا، ويسر لنا سُبُل النجاح، واذهب عنا الهموم والآلام، وافتَح لنا أبواب الرزق والخير، آمين.

Allahümme ruzuqnâ barakatan fî arzâqînâ, ve sahhil lanâ a‘mâlinâ, ve menḥnâ as-sabr ve’t-tuma’nîna, ve bârik lanâ fî rizqinâ, vevvikknā li tahqīqi’t-therâ’ ve’n-najāḥ, ve najjīnâ min kulli hemmin veğham.

Allahümme vesi‘ lanâ fî rizqinâ, ve menḥnâ el-therâ’ ve’l-baraka fî a‘mâlinâ, ve yassir lanâ subule’n-najāḥ, ve dhheb ‘annâ el-humûm ve’l-âlâm, veftah lanâ ebwâbe’r-rizk ve’l-khayr.

Bu İçerikler İlginizi Çekebilir