Dualar, Türkçe Okunuşları ve Anlamları

Vesvese için Okunacak Dua

Vesvese, kişinin sürekli şüphe ve endişe içinde olması durumunu ifade eder ve bu durumu vesvese için okunacak dua ile aşabilmek mümkündür. Vesveden kurtulmak için aşağıdaki duayı okuyun.

“Hasbiyallahu la ilaha illa Huwa, ‘alaihi tawakkaltu. Huwa Rabbul ‘Arshil ‘Azim.”

Anlamı: “Allah bana yeter, O’ndan başka ilah yoktur. O’na dayandım ve O, ‘Arş’ın sahibidir, Azîm’dir.”

Bu dua, iç huzurunu arttırmak, şeytanın vesveselerinden korunmak ve Allah’a güvenmek amacıyla okunur.

Vesvese, Kuruntu ve Evham için Hangi Dua Okunmalıdır?

Vesveve, kurutun ve evham için aşağıdaki duaları okuyarak bu durumlardan kurtulmak mümkündür.

  1. “Rabbî eûzü bike min hemezâtişşeyâtin. Ve eûzü bike rabbi en yehdurûn.” Anlamı: “Rabbim, sana şeytanların vesveselerinden sığınırım. Rabbim, beni şeytanların yanında mahcup etme.”
  2. “Allahümme innî eûzü bike min hamezâtişşeyâtin ve eûzü bike rabbi en yehdurûn.” Anlamı: “Allah’ım, şeytanların vesveselerinden sana sığınırım. Rabbim, beni şeytanların yanında mahcup etme.”
  3. “Hasbiyallahu la ilaha illa Huwa, ‘alaihi tawakkaltu. Huwa Rabbul ‘Arshil ‘Azim.” Anlamı: “Allah bana yeter, O’ndan başka ilah yoktur. O’na dayandım ve O, ‘Arş’ın sahibidir, Azîm’dir.”
  4. “Rabbî innî mezlemtu enfüsî ve es’elüke’l-afve fagfirlî, zinnûbî innake ente’l-ğafûrü’r-rahîm.” Anlamı: “Rabbim, nefsime zulmettim ve sana bağışlanma diliyorum. Şüphesiz sen, çok bağışlayan, çok merhamet eden Rabbisin.”
  5. “Rabbî huz minnîs-sümea, ve ad’ıniy bi-ahîyiya. İnnakâ ente’l-mücad-dimiyn.” Anlamı: “Rabbim, beni işitenlerden al ve beni hak edenler arasına koy. Şüphesiz sen, iyilikte bulunanların en hayırlısısın.”

Vesvese, kuruntu ve evhamdan kurtulmak için okunan bu dualar, Allah’a yönelerek iç huzuru ve güvende olma niyetini ifade eder. Her birini düzenli olarak okuyarak ve içtenlikle niyet ederek, vesvese, kuruntu ve evham gibi düşüncelerle başa çıkabilirsiniz. Endişelerden sıyrılmak ve stresinizi üzerinizden atmak için ise mutlaka stresten kurtulmak için dua okumayı da ihmal etmeyin.

Vesvese için Hangi Esma Okunmalıdır?

Vesvese ile başa çıkmak ve şeytanın olumsuz etkilerinden korunmak için aşağıdaki esma (Esma-ul Husna’dan) bazıları okunur.

  1. El-Müheymin (الْمُهَيْمِنُ): Her şeyi gözetleyen, koruyan ve hükmeden.
  2. El-Aziz (الْعَزِيزُ): Güçlü ve üstün olan.
  3. El-Mü’min (الْمُؤْمِنُ): Güven veren, emin kılan.
  4. El-Hafız (الْحَفِيظُ): Koruyan, gözetleyen.
  5. El-Kaviyy (الْقَوِيُّ): Her türlü gücü ve kudreti olan.

Bu esmaları anmak ve okumak, vesvese gibi olumsuz düşüncelerle baş etmeye yardımcı olur. Ayrıca düzenli dua, Kur’an okuma ve ibadet de şeytanın vesvese yaratma çabalarına karşı koruyucu bir etki sağlar.

Bu İçerikler İlginizi Çekebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir