Dualar, Türkçe Okunuşları ve Anlamları

Birini Yalvartmak için Okunacak Dua

Birini yalvartmak için okunacak dua gibi güçlü bir ifade, duanın insanların hayatlarında ne kadar önemli bir rol oynadığını vurgular. Çoğu zaman zorlu durumlarda veya isteklerimizi gerçekleştirmek için içten bir dilek olarak kullanırız. Ancak bu tür duaların etkili olup olmadığı konusunda genellikle tereddütler vardır.

Birini yalvartmak için okunacak dua olgusunun etkili olup olmadığına dair tartışmaları bir kenara bırakarak duaların evrensel bir şekilde insanın iç dünyasına etki ettiği kabul etmek ve kendi çıkarlarımız için değil, insanlar için iyilik dilemek daha önemlidir. Yine de yazımızın devamında bu konuda bazı dualar önereceğiz.

Birini Yalvartmak için Hangi Dua Okunur?

Birini yalvartmak için şu dua okunur:

Rabbi innî meğlûbun fantasîr. Astaghfirullahal-azim allazi la ilaha illa huwal-hayyul-qayyum wa atubu ilayh. Allahumma inni zalamtu nafsi faghfir li. Ya hayyu ya qayyum bi rahmatika astagheethu.

Allahumma inni as-alukal-afwa wal-afiyata fi ad-dunya wal-akhirah. Rabbana la tu’akhidhna in naseena aw akhta’na. Allahumma innaka afuwwun tuhibbul afwa fa’fu anni. Rabbi ighfir warham wa anta khayrur rahimin. Allahumma inni a’udhu bika min ‘adhabil-qabri, wa min ‘adhabi jahannama, wa min fitnatil-mahya wal-mamat, wa min sharri fitnatil-masihid-dajjal.

Sevdiğini Yalvartmak için Okunacak Dua Hangisidir?

Sevdiğini yalvartmak için okunacak dua şu şekildedir:

Rabbana la tu’akhidhna in naseena aw akhta’na Rabbana wa la tahmil alayna isran kama hamaltahu ‘ala alladhina min qablina Rabbana wa la tuhammilna ma la taqata lana bih Wa’fu anna Waghfir lana Warhamna Anta Mawlana Fansurna ‘ala al qawmil kafireen. Rabbana amanna bima anzalta wattaba’na-r Rasula faktubna ma’ash Shahidin.

Rabbena atina fi’d-dunya hasanatan wa fi’l-akhirati hasanatan wa qina ‘adhaban-nar. Rabbena hab lana min azwajina wa zurriyyatina qurrata a’yunin waj’alna lil muttaqina imama.Rabbana amanna faghfir lana warhamna wa anta khayrur Rahimin.

Köpek Gibi Yalvartmak için Okunması Gereken Dua Hangisidir?

Köpek gibi yalvartmak için okunması gereken dua aşağıdaki gibidir.

Rabbi auzi’ni an ashkura ni’mataka allati an’amta ‘alayya wa ‘ala walidayya wa an a’mala salihan tardahu wa adkhilni bi-rahmatika fi ‘ibadika-s-salihin. Rabbi ighfir li wa liwalidayya wa lil-mu’minina yawma yaqumu-l-Hisab. Rabbi-ja’alni muqeema-s-Salati wa min dhurriyyati, Rabbana wa taqabbal du’a. Rabbi hab li min ladunka dhurriyyatan tayyibatan, innaka Samee’ud-Du’a.

Dualarımızı birer dilek listesi gibi değil, kalbimizin derinliklerinden gelen bir yakarış olarak yapmalıyız. Dualarımızın kabul edilmesi için dua sonrası namaz kılmak da büyük önem taşır. Namazın kılınışı sonrasında sevdiğimiz kişiyi yalvartmak yerine onda güzel hisler uyandıracak deli gibi özlemesi için dua okuyalım, bu daha hayırlıdır.

Namaz, bedenimizi ve ruhumuzu arındıran, bize huzur ve dinginlik veren bir ibadettir. Dualarımızı Allah’a sunmadan önce, O’na secdeye vararak yakarmak, dualarımızın kabul olma ihtimalini artırır. Allah, dualarımızı kabul eden ve bizlere lütfuyla karşılık veren Rahman ve Rahim’dir. Dualarımızı her zaman O’na arz edelim ve O’na sığınıp güvenelim.

Bu İçerikler İlginizi Çekebilir