Dualar, Türkçe Okunuşları ve Anlamları

Araba Almak için Okunacak Dua

Araba almak için okunacak dua olarak genellikle “İstişare Duası” olarak tercih edilir. Bu dua, Allah’tan hayırlı bir karar vermek ve doğru seçimi yapabilmek için yardım istemek amacıyla okunur. Bu dua, bir şeyi satın almadan önce veya önemli bir karar almadan önce yapılabilir.

Yalnızca dua etmek, araba almanın tek garantisi değildir. Dua ile birlikte gerekli adımları atmanız ve çaba göstermeniz de önemlidir. Blog yazımızın devamında araba almak için okunabilecek duaları ve dua ile birlikte yapmanız gerekenleri bulabilirsiniz.

Araba Almak için Hangi Dua Okunmalıdır?

Araba almak için aşağıdaki duayı okuyun.

Allahumma inni astakhiruka bi ilmika wa astaqdiruka bi qudratika wa as’aluka min fadlika al-azim, fa innaka taqdiru wa la aqdiru wa ta’lamu wa la a’lamu wa anta ‘allamul-ghuyub. Allahumma in kunta ta’lamu anna hadhal-amra khayrun li fi dinii wa maashi wa ‘aqibati amri, faqdurhu li wa yassirhu li thumma barik li fihi. Wa in kunta ta’lamu anna hadhal-amra sharrun li fi dinii wa maashi wa ‘aqibati amri, fasrifhu anni wasrifni ‘anhu waqdur liyal-khayra haythu kana thumma ardini.

Otomobil Sahibi Olmak için Hangi Dualar Okunur?

Otomobil sahibi olmak için şu dualar okunur:

 • Allahumma, aj’alni malikan li sayyaratın amina wa mubarakah, tusahhilu biha ‘alayya wa ‘ala ahli al-umur wa takunu fiha sababan li khayratı ad-dunya wal-akhirah. Amin.
 • Rabbi, as’aluka an tamnani sayyaratun takunu wasilatan li rahati wa rahat ahlı, wa takunu masdar barkah wa rizq lana, wa taj’alha wasilatan li ta’atika wa khidmati an-nas. Amin.
 • Allahumma, arzuqni sayyaratun takunu sababan li sa’adati wa rahati, wa takunu wasilatan li ada’i shu’unı bi sahulatin wa yusr, wa takunu mahbubatan fi nazrik wa mufida lil-akhirin. Amin.
 • Rabbi, ij’al li min ni’matik sayyaratun takunu wasilatan li al-wusul ila amakini bi amanin wa salamah, wa takunu masdaran li rahati wa taysir umuri, wa takunu ‘awnan li fi ta’atik wa khidmati al-khalq. Amin.
 • Allahumma, barik li fi as-sayyaratı allati uhlamu biha, waj’alha wasilatan li fi al-qiyam bi al-khayrat wa tahqiq an-najahat, wahfazni wa man ma’i min kull su’in athnai rihlatina. Amin

Otomobil alabilmek için yukarıdaki duaları okumak, ibadetlerimizi de mutlaka yerine getirmeliyiz. Namazların ardından okuyacağımız dualara istek ve dileklerimizi ekleyebiliriz. Örneğin ev almak için okunacak dua ya da herhangi bir dileğimiz Rabbimizinden isteyebiliriz.

Araba Almak için Okunması Gereken Esma

Araba ve otomobil almak için okunması gereken esma aşağıdadır.

 1. El-Melik (الملك) – Her şeyin sahibi ve egemeni olan Allah.
 2. Er-Razzak (الرزاق) – Rızık veren, tüm varlıklara rızık sağlayan Allah.
 3. El-Muqtadir (المقتدر) – Gücü her şeye yeten, her şeye hükmeden Allah.
 4. El-Mujib (المجيب) – Duaları kabul eden, isteklere cevap veren Allah.
 5. El-Vekil (الوكيل) – Tüm işlerin vekili ve koruyucusu olan Allah.
 6. El-Muhsin (المحسن) – İhsan eden, her türlü güzel davranışı sergileyen Allah.
 7. El-Hakim (الحكيم) – Hikmet sahibi, herşeyi bilen ve hikmetle iş gören Allah.
 8. El-Basit (الباسط) – Rahmet ve ihsanı genişleten Allah.
 9. El-Mümin (المؤمن) – Güven veren, imanı sağlamlaştıran Allah.
 10. El-Kavi (القوي) – Kuvvetli ve güçlü olan Allah.

Araba almak için okunması gereken bu esmalar, maddi ihtiyaçlarımız için dua ederken Allah’ın güç ve rahmetine güvenmemize ve O’ndan yardım talep etmemize vesile olmaktadır. Ayrıca en önemli ibadetlerden biri olan namazımızı da ihmal etmemeli, namaz sonunda dileklerimizin kabul olması için dilek duası ederek isteklerimizi Rabbimize iletmeliyiz.

Bu İçerikler İlginizi Çekebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir